ALANYA USTA ÇİLİNGİR

Günümüzde kilit, anahtar ve benzeri eşyalar modern firmalar tarafından seri olarak üretildiği için çilingirlerin önemi azalmıştır. Onların yerini hazır kilit ve anahtar satan ya da bir anahtardan makine yardımıyla benzerini çoğaltan anahtarcılar aldı. Ancak çilingirlik ne kadar basit bir meslek gibi görünse de kolay değildir.

 

Hepimizin de bildiği gibi çilingir, (Farsça:Cilanger ), kilit,  anahtar ve bunun gibi demircilik işleri yapan zanaatkardır. Çilingirlik yüzyıllar öncesine dayanan en eski mesleklerimizden biridir. Çilingirler hem imalatçı hem de çilingirlik görevini yaparlardı.  Eskiden anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açmak, bozuk kilitleri onarmak veya yeni anahtar ve kilit üretmek, bazı makinelerin parçalarını yeniden yapmak çilingirlerin görevlerinden bazılarıydı.

 

  Çilingirler evimizin anahtarını veya önemli araç gereçlerimizin güvenlik anahtarlarını unuttuğumuz zaman bize en güvenli ve profesyonel şekilde yardımcı olan ustalardır. Teoride herkesin bu mesleği yapabileceği düşünülür ancak pratikte bu işin de her işte olduğu gibi kendine has püf noktaları olduğu anlaşılır. Bu işin niteliklerine sahip olmayan kişilerin bu mesleği yapması oldukça zordur. Her gün her saat çalışan çilingirler müşterilerin bir telefonu ile sabah, öğle, akşam, gece demeden işlerini yapmaya giderler.

  Evinize veya işyerinize kısacası önemli bir yere çağırdığınız çilingirlere güvenlik, iyi bir iş çıkarma gibi nedenlerden dolayı dikkat etmelisiniz ve herkesi çilingir diye çağırmamalısınız. Toplumumuzda çilingirliği basit gören bireyler bulunmaktadır. Bunun yanlış olduğunu şu örneklerle açıklayabiliriz. Çilingir ustası açacağı kapıya kesinlikle zarar vermemelidir. Ayrıca kapınıza gelen çilingirin anahtarcılar ve çilingirler derneğine, odasına kayıtlı olup olmadığını ve ustalık belgelerinin bulunup bulunmadığını, kimlik kartlarını, sizin şikayetinizi kolayca ve hızlıca anlayıp bir çözüm getirebildiğine ve en önemlisi size sağladığı güvenliğe dikkat etmelisiniz.

  Alanya usta çilingir ustaları olarak sizlere çilingir ustasında olması gereken bazı özellikleri söylemek istiyoruz.  Bu özelliklerin başında tabiî ki dikkatli ve sabırlı olmak geliyor. Müşterilerimizle kesinlikle herhangi bir tartışma içinde olmuyor ve sizlere önem veriyoruz.  İkinci özellik ise ustanın sabıka kaydı olmaması kısacası kanuna aykırı bir eylem içinde bulunmamış olması gerekiyor. Diğer bir özellik ise ustanın sorumluluk sahibi bir insan olması gerekiyor. Çağırıldığı saatte yani işin yapılması gereken saatte ve işin yapılacağı yerde olması gerekmektedir. Herhangi bir sağlık veya görme sorunu olmamalıdır. El ve parmaklarını iyi şekilde kullanabilmelidir.

 

Alanya usta çilingir  yukarıdaki özelliklere ve kurallara her zaman uyan ve işini ciddiye alan sorumlu kişidir. Alanya’da çilingir ihtiyacınız olduğu zaman hiçbir tereddütte bulunmadan profesyonel ustalarımızla çalışabilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.