SEKİ ÇİLİNGİR

Günümüzde kilit, anahtar ve benzeri eşyalar modern firmalar tarafından seri olarak üretildiği için çilingirlerin önemi azalmıştır. Onların yerini hazır kilit ve anahtar satan ya da bir anahtardan makine yardımıyla benzerini çoğaltan anahtarcılar aldı. Ancak çilingirlik ne kadar basit bir meslek gibi görünse de kolay değildir. Hepimizin de bildiği gibi çilingir, (Farsça:Cilanger )  kilit,  anahtar ve bunun gibi demircilik işleri yapan zanaatkardır. Çilingirlik yüzyıllar öncesine dayanan en eski mesleklerimizden biridir. Çilingirler hem imalatçı hem de çilingirlik görevini yaparlardı.  Eskiden anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açmak, bozuk kilitleri onarmak veya yeni anahtar ve kilit üretmek, bazı makinelerin parçalarını yeniden yapmak çilingirlerin görevlerinden bazılarıydı.

 Çilingirler evimizin anahtarını veya önemli araç gereçlerimizin güvenlik anahtarlarını unuttuğumuz zaman bize en güvenli ve profesyonel şekilde yardımcı olan ustalardır. Teoride herkesin bu mesleği yapabileceği düşünülür ancak pratikte bu işin de her işte olduğu gibi kendine has püf noktaları olduğu anlaşılır. Bu işin niteliklerine sahip olmayan kişilerin bu mesleği yapması oldukça zordur. Her gün her saat çalışan çilingirler müşterilerin bir telefonu ile sabah, öğle, akşam, gece demeden işlerini yapmaya giderler. Evinize veya işyerinize kısacası önemli bir yere çağırdığınız çilingirlere güvenlik, iyi bir iş çıkarma gibi nedenlerden dolayı dikkat etmelisiniz ve herkesi çilingir diye çağırmamalısınız. Toplumumuzda çilingirliği basit gören bireyler bulunmaktadır. Bunun yanlış olduğunu şu örneklerle açıklayabiliriz. Çilingir ustası açacağı kapıya kesinlikle zarar vermemelidir. Ayrıca kapınıza gelen çilingirin anahtarcılar ve çilingirler derneğine, odasına kayıtlı olup olmadığını ve ustalık belgelerinin bulunup bulunmadığını, kimlik kartlarını, sorunlarınızı kolayca ve hızlıca anlayıp bir çözüm getirebildiğine ve en önemlisi size sağladığı güvenliğe dikkat etmelisiniz.

Seki çilingir ustalarına güvenebilir ve dilediğiniz zaman onlardan yardım alabilirsiniz. Biz çilingirler işimize önem verir ve müşterilerimizi mağdur etmemek adına çalışma saatlerimize dikkat ederiz. İşimizi zamanına bitirmeye önem verir ve saygı ve sevgi çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürürüz. Hiçbir eşyanıza zarar vermeden işimizi yaparız. Uygun fiyatlarda çalışırız. Güler yüzlü ve saygılı bir şekilde işimizi yaparız. Seki çilingir ustalarından dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz. Seki çilingir ustaları yıllardır bu işin içinde olan tecrübeli ve güvenilir kişilerdir. Müşterilerine önem verirler ve işlerinizi zamanında yaparlar. Her zaman acil durumlarda yanınızda olurlar. Bu neden gönül rahatlığıyla seki çilingir ustalarını tercih edebilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için ve edeceğiniz için teşekkür ederiz.