FAYDALI BİLGİLER

Kilitleriniz süs değildir, onları sonuna kadar kullanın. Kilitli bir kapı dahi açılabiliyorken kilitlenmemiş bir kapının açılması çok daha kısa sürer, kısa süreliğine bile evden ayrılsanız muhakak kapınızı kilitleyip o şekilde evden ayrılmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Çelik kapı yaptırırken kilitlerin sağlamlığının yanı sıra kapının ağır olması ve içinin dolu olması gerektiğini? Piyasadaki dışı saç içi boş çelik kapıların güvenilmeyeceğini bilmeniz gerekir

Artan kapkaç olaylarında çalınan veya kaybolan anahtarlarınızın, kapı barelinin (göbek) değiştirilmediği taktirde hırsızlara davetiye çıkardığını biliyormusunuz?

Yaz aylarında, semt pazarları günlerinde, bayram tatillerinde, hırsızlık olaylarının arttığını biliyor musunuz?

Bozulan apartman kapı hidroliklerinin yaptırılmadığı sürece kötü niyetli şahısların işlerini kolaylaştırdığını biliyormusunuz?

Kapınızı ve çerçevesini mümkün olduğunca sağlam yapın. Sert bir malzemeden üretilmeli, kapı ve çerçeve arasında hiçbir boşluk olmamalıdır. Bu boşluk bir levye yardımıyla kapının kanırtılarak açılması için kullanılabilir.

Kapı ve pencerelerin de esnememesi için arkalarına destek konulmalı

Kilitleriniz mümkün olduğunca yeni teknoloji ve sağlam olsun. Klasik kilit dilleri oldukça zayıf bir koruma sağlar. Bu yüzden kalın fişekli ve benzeri yeni tip kilitler tercih edilmelidir. Çift kilit kullanmanız idealdir

Daire kapınızın önüne gelen kişiler ile güvenli bir mesafeden konuşmanızı sağlayacak sürgünüz, zinciriniz veya emniyet kilidiniz olmalıdır.

Evden ayrılırken kesinlikle anahtarınızı evinizin yakınlarında (paspas altı, saksı altı, elektrik-doğalgaz-su kutuları v.b.) saklamayın.

Anahtarlarınızdan birini dahi kaybettiyseniz kilitlerinizi muhakkak değiştirin

Bir eve taşındıysanız mutlaka eski kilitleri değiştirin. Size teslim edilen anahtar sayısı tam dahi olsa bunların kopyalanıp kopyalanmadıklarını bilmeniz mümkün değildir

Anahtarınızı güvenilirliği şüpheli kişilere kısa süreliğine dahi olsa emanet etmeyin. Bir anahtar kopyalamanın en fazla 1-2 dk sürdüğünü hatırlayın.

Anahtarlarınızın üzerinde, özellikle adresinizin tespit edilmesini sağlayabilecek hiçbir not bulundurmayın

Barel kırma, boru anahtarı ve penseler yardımı ile yapılmaktadır. Barel kırıldıktan sonra tornavida yardımıyla kapı kısa bir sürede açılır bu yüzden kilit barelinizi koruma altına alın yada kırıldığında açılmayan tuzaklı bareller ile değişimini sağlayın.

Ev ve iş yerimizde mevcut bulunan kapılarımız da yapılacak ilave önlemlerle kapılarımızı hırsızlığa karşı çok daha güvenli hale getirebiliriz

Ev ve işyerimizdeki mevcut kapılarımıza emniyet kilitleri takılarak ve güvenli olmayan eski kilitlerin değiştirilerek daha güvenli ve mukavemetli hale getirilebilir

Çelik ahşap ve ferforje (demir) kapılara bareli (kapı göbeği – anahtar yuvası) dışarıda olan bareller kısaltılarak hırsızın ulaşamayacağı hale getirilir.

Ahşap ve çelik kapılara uygulanan Kilit Koruma Parçaları ile kapı kilit ve göbeklerinizkoruma altına alınarak hırsızlar tarafından ulaşılamaz hale getirilebilir.